Pondělí, 20 května
Shadow

Nákup bez obalu

Bezobalový nákup Vám umožní nejen snížit odpad produkovaný Vaší domácností, ale také žít zdravěji a levněji.
Jedná o světový trend, který nabírá na významu a zajímavosti. V bezobalové prodejně nakoupíte především základní potraviny, koření, čaje, kávy, ořechy atd. do vlastních, donesených nádob či sáčků. Některé prodejny nabízí i vratné obaly.
Pokud nejste pro takový nákup připraveni, nebo máte vlastních nádob málo, prodejna Vám může nabídnout zakoupení zcela nové nádoby či textilního sáčku, či poskytnout sáček papírový.
Takto prodávané suroviny jsou od prověřených velkoobchodních zdrojů či producentů, jejich uhlíková stopa je nižší, než u konvenčně prodávaných potravin a valná část z nich je pěstována v režimech bio, konvenčního zemědělství, lokálně atd.
Při nákupu bez obalu nehradíte náklady výrobce na balení a marketing.

Jak to funguje?
Nejlépe ještě doma si připravte seznam potravin, které potřebujete doplnit. Ideální je připravit si lísteček se seznamem nebo záznam v telefonu (poznámky, google keep, atd.). Na nákup si připravte vlastní nádoby – sklenice, dózy, krabičky, sáčky. V prodejně Vám prodavač odváží konkrétní surovinu, samozřejmě se počítá čistá váha potraviny. A pokud třeba dostanete chuť na mandle a nemáte už svou vlastní nádobu, směle řekněte prodavači o papírový sáček 🙂

Jpeg